Top

YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) Nedir?

YÖS Türkiye’de herhangi bir üniversitede lisans veya ön lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesinin zorunlu olduğu Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavıdır. Kısaltılmış ismine YÖS denilmektedir.

Türkiye’deki üniversiteler kendi YÖS sınavlarını yapmaktadırlar.


Yabancı Öğrenci Sınavına kimler başvurabilir?

YÖS Adaylarının lise son sınıfta olmaları ve ya mezun durumunda bulunmaları şartı ile birlikte;

 • Yabancı Uyruklu Olmaları
 • Doğumla Türk Vatandaşı olup daha sonra Türk vatandaşlığından çıkma izni olanlar (Mavi Kart -5901 sayılı yasa)
 • Yabancı Uyruklu iken Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Vatandaşlığına geçenler Çifte Uyruklular
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, öğrenimini yabancı bir ülkede tamamlayanlar (Eğitiminin son üç yılını yurtdışında okumuş olması zorunludur!)
 • Yabancı bir ülkedeki Türk okullarında eğitim ve öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler (Örnek: Batı Avrupa Açık Lise Programı gibi)
 • GCE AL sınavına sahip olanlar
 • Türkiye’de lise eğitimi alan tamamen yabancı uyruklu öğrenciler

YÖS Şartlarını yerine getirmiş sayılmaktadırlar ve YÖS Sınavı’na katılabilirler.


YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜNE İLİŞKİN ESASLAR ( YÖK)

 • Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;
  • Yabancı uyruklu olanların,
  • Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ile Türk vatandaşlığını kaybedenlere talepleri halinde verilen mavi kart sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır)
  • Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların
   • 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapabileceğine”
   • 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuru yapabilmelerine,
  • KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların, başvuruları kabul edilecektir.
  • Türkiye’de ki Yüksek Ögretim Kurumlarında (özellikle Devlet Üniversitelerinde) okumak isteyen Yabancı Uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sınav sonuçları ile bu kurumlara başvuracakları bir sınavdır.

YÖS’e herkes başvuru yapabilir mi?

YÖS Sınavına yabancı uyruklu öğrenci şartlarına uygun olan tüm öğrenciler başvurabilir. Yabancı Uyruklu öğrenciler, Mavi kartlı öğrenciler ve yurtdışında lisenin tümünü okumuş olan öğrenciler YÖS sınavına başvuru yapabilirler ve yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarından faydalanabilirler.


Her yıl YÖS sınavına kaç kişi katılır?

Her yıl YÖS sınavına giren öğrenci sayısı ve yabancı uyruklu öğrenci sayısı artmaktadır. Yıllık olarak ortalama 180.000 Yabancı Uyruklu öğrenci T.C.’de ki üniversiteleri tercih etmektedirler. Bu öğrencilerden ortalama +50.000 öğrenci YÖS sınavlarına katılmaktadırlar.


ULUYÖS, DEYÖS, İÜYÖS, MUYÖS, EGEYÖS, OMU YÖS nedir?

YÖS; merkezde ÖSYM tarafından yayınlanan bir sınav olmadığı için 2011 yılından bu yana YÖS sınavı ilgili üniversiteler tarafından kendi adları ile yapılmaktadır.


Örneğin: ULUYÖS, DEYÖS, IÜYÖS, MUYÖS, EGEYÖS, AÜYÖS, AYÖS, OMÜYÖS.


Bazı üniversiteler; özellikle büyük Devlet Üniversitelerinin yapmış oldukları YÖS sınav sonucunu kabul ederek, başvuru kabul etmektedirler. Fakat 2021 tarihi itibariyle artık neredeyse üniversitelerin çoğu kendi sınavını yapmaktadır.


11,04,2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6287 sayılı kanunun 14/f maddesince Devlet Üniversitelerinde %35, Vakıf Üniversitelerinde % 50’yi geçmeyecek şekilde Uluslararası öğrencilere kontenjan ayrılmıştır.


İlk YÖS Sınavı 1981 yılında yapılmıştır. Yılda bu sınava ortalama 49.000 öğrenci girmektedir. YÖS Sınavı, verilere dayanarak, ÖSYM’nin açıkladığı verilere dayanarak: o günden bu yana ortalama 135.000 öğrencinin Türkiye’de eğitim almasını sağlamıştır.

YÖS Sınav Başvuruları Nasıl Yapılır?

YÖS Sınav Başvuru koşulları, tarihleri ve süreçleri üniversitelerin yönetimi tarafından belirlenen şartlar kendi sitelerinden yayınlanmaktadır. Sınav başvurularında her hangi bir sınırlama yoktur. Üniversiteler kendi YÖS Sınavlarını yaptıkları için adaylar tüm üniversitelerin sınavlarına başvurabilirler ve bu sınavlara katılabilirler.


YÖS Başvuruları hangi tarihlerde olur?

YÖS Sınav başvuruları genellikle Mart – Haziran aylarında yapılmaktadır fakat pandemi surecinde değişkenlik gösteren üniversiteler olmuştur.. Bu aylar arasında üniversiteler başvuru tarihleri – sınav tarihleri ve kontenjanlarını açıklamaktadırlar.


YÖS Sınav Tarihleri?

YÖS sınav tarihleri yer yıl üniversiteler tarafından belirlenmektedir. YÖS Sınav tarihlerini sitemiz üzerinden duyurular kısmından da görebilirsiniz


YÖS ne zaman açıklanır?

YÖS Sınav sonuçları – Üniversitelerin Kesin Kabul/Kayıt sonuçları YÖS Sınavları yapıldıktan ortalama 3 hafta ile 6 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Genellikle online sistem üzerinden sonuçlar belli olmaktadır.


YÖS Sınavı Nerede yapılır Online sınav var mı?

YÖS Sınavları öncelikle üniversitelerin kendi kampüsü içerisinde, yurt içi ve yurtdışında belirlenmiş olan merkezlerde yapılmaktadır. Türkiye içerisinde en büyük sınav merkezi İstanbul dur. Neredeyse bütün üniversiteler sınavlarını İstanbul da gerçekleştirir. Pandemi ile birlikte bir çok okul online olarak 2021 yılında sınav yapmıştır.


Hangi Üniversiteler YÖS Yapar?

Türkiye’de ki birçok üniversite YÖS Sınavı ile yabancı uyruklu öğrenci alımı yapmaktadır. Bazı üniversitelerin YÖS Sınavları diğer üniversitelerde geçerlidir.


İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Üniversitesi / Ankara Üniversitesi / Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi YÖS Sınav sonuçları ile Türkiye’de ki bir çok üniversiteye başvuru yapılabilmektedir.


Üniversiteler tabi ikide kendi YÖS sınav sonuçlarını daha referans almaktadırlar.


YÖS Başvuruları Ücretli mi?

YÖS sınav başvuru ücretleri her yıl üniversiteler tarafından belirlenmektedir. Başvuru ücretleri 2021 yılı itibariyle 150TL – 500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.


YÖS Sınav içeriğinde neler var?

YÖS Sınavı genellikle 80 sorudan oluşmaktadır. Bu sorularda ise ortalama 35 Matematik Sorusu – 5 Geometri – 40 IQ sorusu sorulmaktadır.


Üniversitelerde bu rakamlar değişebilmektedir. Genellikle YÖS sınavlarında %50 olarak IQ – Genel Yetenek Soruları sorulmaktadır.


YÖS Sınav Süresi

YÖS sınavlarında verilen ortalama süre 90 ile 120 dakika arasında değişmektedir. Bir çok üniversitede 90 dk olarak yapılmaktadır. Öğrencilerin ortalama bir YÖS Sınav sorusu için 1,20 dakika süresi vardır.


YÖS Sınavı Taban Puanları

Başvurularda esas alınan taban puan 50dir.

WhatsappWhatsapp