Top

KPSS A

KPSS-A bir uzmanlık sınavıdır.
KPSS-A adaya, kurumların açacağı yazılı ve/veya sözlü sınavlara katılma hakkı verir. KPSS-A'da başarı yakalamak için öncelikle YDS'ye girilmelidir. YDS puanı KPSS-A'yı ciddi anlamda etkiler. GK-GY sınavında başarı yakalamak, her bir puan türüne en az %20 etki yapacaktır.

KPSS-A'nın en önemli bölümleri, Pazar sabah oturumunda olan HUKUK, MALİYE, İKTİSAT ve MUHASEBE'dir.

KPSS-A'da kurumların genellikle kabul ettiği yaş sınırı 35'tir. Bu anlamıyla 35 yaşını dolduran adaylar KPSS-A grubu kadrosuna başvuru yapamaz.

KPSS-A HAKKINDA MERAK EDİLENLER

KPSS-A hangi kurumlar için alım yapar?
Kamu kurum ve kuruluşlarında müfettişlik, uzmanlık, kontrolörlük gibi mesleklere alım yapan bir sınavdır.

KPSS-A puanının geçerlilik süresi nedir?
Aday 35 yaşını tamamlayana kadar, aldığı puan 2 yıl geçerli olacaktır.

KPSS-A'ya kimler girebilir?
İ.İ.B.F. mezunları, Hukuk Fakültesi mezunları, Siyasal Bilimler Fakültesi mezunları ve bazı Mühendislik Bölümü mezunları ya da buralardan mezun olabilecek durumda olanlar girebilir.

KPSS-A her yıl yapılan bir sınav mıdır?
KPSS-A her yıl Temmuz ayı içinde yapılır.

KPSS-A kaç oturumdan oluşmaktadır?
Bu sınavda 3 oturum vardır. Cumartesi sabah GK/GY oturumu; Pazar sabah Hukuk, İktisat, Muhasebe, Maliye, İşletme oturumu; Pazar öğleden sonra ise ÇEKO, İstatistik, Kamu Yönetimi, Ekonometri ve Uluslarası İlişkiler oturumu yapılır.

KPSS-A sonuç belgesinde kaç puan türü vardır?
Söz konusu sonuç belgelerinde 120 puan türü vardır. Ancak A grubu adayları bu puanlardan 117 tanesini kullanabilirler. Adaylar mutlaka tüm bölümlerden en az 1 soru işaretlemelidirler. Aksi halde tüm puan türleri hesaplanmaz.

KPSS-A'da YDS'nin önemi nedir?
KPSS-A'daki tüm puanların hesaplanabilmesi için YDS'ye girmek zorunludur. Aksi halde adayın yalnız 29 puan türü hesaplanır.

KPSS-A'da Genel Kültür / Genel Yetenek önemli midir?
GK/GY sınavına girmeyen adayların KPSS-A puanları geçersiz sayılır. Bu sebeple bir KPSS-A adayı mutlaka Cumartesi sabah yapılan GK/GY oturumuna katılmalıdır.